pomoč za anksioznost

V primeru anksioznosti se lahko obrnete tudi na strokovno pomoč

Anksioznost je zelo pogost pojav, ki se pojavlja po celem svetu. Gre za čustveno stanje, ki ga med drugim zaznamuje tudi neprijetno občutje, občutek strahu, živčna napetost. Raziskave kažejo, da za to motnjo po svetu trpi kar 10 % ljudi.

Treba pa je poudariti, da omenjeno stanje ni bolezen. Lahko rečemo, da gre za naravni odziv, ki je tako kot stres poglavitnega pomena za naše preživetje – predvsem v primerih, ko preti nevarnost iz okolja.

Kaj povzroča anksioznost?

Obstaja kar nekaj specifičnih situacij, ki lahko povzročijo anksioznost. To so na primer hud pritisk na delovnem mestu, finančna stiska, družinske težave, javno nastopanje, zmanjšana sposobnost razmišljanja, zmanjšana mobilnost, velike življenjske spremembe.

anksioznost je čustveno stanje
Občasno doživljanje anksioznosti je normalen del življenja. Vendar imajo ljudje z anksioznostjo pogosto intenzivne, pretirane in vztrajne skrbi in strah pred vsakodnevnimi situacijami.

Poleg tega, da veste, kaj pravzaprav povzroča anksioznost, je dobro, da veste tudi, kateri so tipični simptomi anksioznosti. To so na primer težave s spanjem, občutek nemirnosti, povišan srčni utrip, obučutek razbijanje v prsih, hitro dihanje, suh občutek v ustih, otrdelost v mišicah, občutek slabosti.

Prepletanje dejavnikov za nastanek anksioznosti

Za anksioznost je pogosto krivo prepletanje več dejavnikov. Možni dejavniki so lahko okoljski stresorji, genetski dejavniki, zdravstveni dejavniki, možganska kemija, uživane ali nedavno prenehanje uživanja alkohola.

Seveda pa se lahko simptomi anksioznosti lahko pojavi tudi brez očitne prisotnosti omenjenih dejavnikov. Najpogosteje pa se omenjeni dejavniki pri nastanku težave med seboj prepletajo.

Samopomoč pri anksioznosti

V določenih situacijah lahko ljudje simptome anksioznosti lajšajo kar sami. Seveda je samopomoč pogosta v kombinaciji z drugimi oblikami pomoči, na primer z zdravili ali s pogovornimi terapijami.

Pri samopomoči je ključnega pomena, da se naučite dobro uravnavati stres. Ravno odziv na stres je namreč tisto, kar lahko določa usodo našega duševnega zdravja. V življenje je treba vključiti sprostitvene tehnike, ki so lahko povsem preproste dejavnosti. Dobrodošle so vse vrste telesne aktivnosti, zlasti pa tiste, ki so vam v veselje.

Strokovna pomoč v primeru anksioznosti

Seveda pa vam anksioznost lahko pomaga reševati tudi strokovnjak oziroma psihoterapevt. K sreči je pri nas veliko tovrstnih strokovnjakov, ki svojo pomoč ponujajo tudi preko spleta.

Na webinarju smo z magistrico psihologije in specializantko psihoterapije Stanislavo Grachovo odkrivali, kako se spopasti z anksioznostjo v sodobnem svetu.

Tudi psihoterapevt vam bo svetoval, kaj v primeru anksioznosti spremeniti v svojem življenju. Nekaterim zelo dobro pomaga že samo nekaj pogovorov z njim, spet drugi se bodo morali z njim za dober rezultat srečevati dlje.

V isti kategoriji: